Nyhet
Drikke Tre gode viner til vilt!

Tre gode viner til vilt!>

Vilt-sesongen er her og med den kommer de kraftfulle, smaksrike rettene mange gleder seg til. Her er tre viner som er spesielt godt egnet til sesongens delikatesser – fra elgstek og hjortegryte til småvilt og sopprike tilbehør.

Høsten markerer starten på en av årets mest smakfulle matsesonger –viltsesongen. Med dype, komplekse smaker og rike råvarer krever viltkjøtt viner som matcher intensiteten, uten å overdøve de naturlige smakene. Disse vinene spiller på lag med alt fra kraftig elg- og hjortekjøtt til delikate småviltretter.Vinene har struktur, fylde og friskhet som gjør dem til perfekte følgesvenner til klassiske retter som viltstek med sopp, kremede gryter og smaksrike grønnsaksretter.

 

Domaine Jouran Affinité Chinon 2020

Fra Chinon, Loires største rødvinsappellasjon. Vinen er laget på håndplukkede økologiske Cabernet Franc-druer fra over 30 år gamle vinstokker, spontangjæret med villgjær. Duften er kompleks og lett utviklet, med toner av mørke og røde bær, paprika, skogbunn, blyantstift, sedertre og lær. Smaken er lang og fast, med preg av moden kirsebær, bjørnebær og krekling, balansert med hint av paprika, sedertre og tobakk. En klassisk og karaktersterk Chinon som passer perfekt til storfekjøtt, særlig grillet entrecôte, samt svin, and og viltretter som hjort og kraftige viltgryter.

Pris kr 203,90

 

Champy Pernand-Vergelesses 1er Cru Les Vergelesses 2023

Fra vinmarkene i Pernand-Vergelesses, hvor druene håndplukkes fra vinstokker plantet på 1970-tallet, og vinmarksarbeidet drives i hovedsak etter biodynamiske prinsipper. Vinifikasjonen følger klassisk Burgund-tradisjon på eldre fat. Vinen har en frisk og innbydende aroma av røde bær, bringebær, krydder og skogbunn. Smaken er rik og fruktdrevet, med tydelige toner av røde bær, krydder og skogbunn, støttet av faste og modne tanniner. Lang og elegant avslutning. Leveres i trekasser à 6 flasker. Passer utmerket til magert vilt som storfugl, orrfugl, rype og reinsdyr.

Pris kr 400

 

Wongraven Barolo Silver 2018

Sigurd Wongraven ́s Barolo Silver er en blend av nebbiolodruer fra ulike vinmarker i Serralunga d’Alba, Monforte d’Alba og Castiglione Falletto. Vinen er fyldig, men likevel elegant og raffinert med en finkornet munnfølelse og smaker av jordbær, kirsebær, lakris og roseblader. Vinen har blitt lagret i tre år på store og smaksnøytrale eikefat, som er med på å understreke druens nyanserte

og komplekse uttrykk uten å overdøve dens eleganse. Druene dyrkes etter bærekraftige prinsipper, den er spontangjæret og tappet uten klaring og filtrering. Perfekt med fyldigere og rike retter av storfe og vilt, sammen med en rik soppsaus.

Pris kr 799,90

 

 

Kontakt oss

  • Tømmerbakkevei 19
    1453 Bjørnemyr

  • 958 20 667

  • hilde@appetitt.no

  • @appetitt

  • Motta vårt nyhetsbrev