Matnytt Perfekt ribbe og ribbesjy!!

Perfekt ribbe og ribbesjy!!>

Fortsatt tid igjen til julemiddagen og her er en god oppskrift på ribbe og ribbesjy fra Kulinarisk Akademi. Kjøpr du fersk ribbe i dag kan du krydre den godt slik som her og om du skal steke den til julelunsj eller julefrokost kan den ligge til da i kjøleskapet. God og knasende jul!

 

RIBBE

2,5 kg tynnribbe, med hel svor

vann

8  fedd hvitløk

6  stilker timian

 

Gni ribben godt med salt og pepper. La denne ligge helst i 2-3 dager før steking. Legg ribben på et ovnsbrett med svoren ned. Fyll på vann til det dekker over svoren, legg timian og hvitløk i vannet også. Dekk ovnsbrettet med aluminiumsfolie og sett i ovnen på 180 °C i 45 min. varmluft. Ta ut ribben, snu svoren opp, rut opp svoren i ruter på 2x2 cm.

 

Det er nå mye enklere å rute svoren. Stek ribben på 70 °C varmluft med svoren opp i 8-12 timer. Før servering kjøres ovnen opp på 230 °C varmluft og ribben stekes i 6-15 minutter til alt svoren har poppet opp og blitt kjempesprø. La ribben hvile minimum 15 minutter på fjøla før den blir delt opp i serveringsstykker. Stekejuicen du nå har i ovnsbrettet blir en kjempegod base til ribbesjyen.

 

RIBBESJY

200 g sideflesk, i terninger

50 g usaltet smør

1 ss nøytral olje

1 dl hvitvin

½ dl sherryeddik

2 dl redusert kyllingkraft

1 dl stekesjy fra ribbe

10 sorte pepperkorn

1 ts fennikelfrø

½ ts karve

½ ts nellik

salt, pepper og sitron

 

Stek sideflesket i terninger gyllent i smør og olje. Tilsett hvitvin og eddik og kok inn til 20 %. Tilsett kraft, krydder og stekesjy. Kok inn til halvparten før det siles av. Smakes til med salt, pepper og sitron

Kontakt oss

  • Tømmerbakkevei 19
    1453 Bjørnemyr

  • 958 20 667

  • hilde@appetitt.no

  • @appetitt

  • Motta vårt nyhetsbrev