1 speket og røykt reinsdyrhjerte
Kutt hjertet i en skive eller til en kløft som vi har gjort her. Stekes i pannen på begge sider, til den er varm i kjernen.
Soppkrem og stekt sopp
500 g skogssopp
1 ss olje
1 ss smør
2 ss kyllingkraft eller vann
1 kvist timian
1 fedd hvitløk
salt og pepper
Hold til side 100 g av den fineste soppen. Ta så resten i stekepannen på høy temperatur med oljen. La soppen karamellisere seg i pannen, ha i timian, hvitløk og godt smør. Stek videre i ett minutt før du har i kraft og vann. Kok til væsken er kokt nesten inn i soppen.
Kjør den til puré i en liten blender eller med stavmikser. Det er lurt å ha soppen i en liten beholder, ellers blir det vanskelig å få den slett. Smak til med salt og pepper.
Syltet rødbet
1 stor rødbet
50 g bringebæreddik, kan erstattes med epleeddik
100 g sukker
150 g vann
Skjær tynne skiver av rødbet på mandolin eller ostehøvel. Kok opp de øvrige ingrediensene, og slå syltelaken over rødbetskivene.
La det ligge i minimum 1 time. Vi har stukket ut i dråpeform, men kan stikkes ut som en ring eller bare foldes i den naturlige formen den er.
Ved anretning, start med reinsdyrhjertet og anrett alt oppå. Legg soppuré og sopp, så rødbet og til slutt oxalis, engsyre og rødbetpulver.