ca 150 g risottoris per person
2 ss finkuttet selleri
2 ss finkuttet sjalottløk
2 ss solsikkeolje
1 dl eplemost
1 l kyllingkraft eller kyllingbuljong
150 g smør
300-400 g raspet parmesan
saften av ¼ sitron
25-30 gule, hvite og oransje minigulrøtter
4 små neper
3 dl erter
Risotto
Varm opp oljen og svisj selleri og sjalottløk blank i en panne. Ha i risen og rør den godt sammen med selleri og løk. Ha i eplemosten og la den absorberes av risen. Kunsten og suksessen til en vellykket risotto er at du har i kraften i omganger, f. eks 7-8 omganger. La risen få tid til å absorbere kraften mellom hver gang. Smak på risen etter ca. 15 minutter, den skal ha litt tyggemotstand. Man går ikke fra en risotto mens den lages. Rør hele tiden. Vend inn smør og parmesan og smak til med sitronsaft hvis du vil. Får du fatt i ferske erter er det fantastisk, men selskapserter funker også. Ha dem gjerne i kraften når den varmes opp, sil av og vend i ertene når all kraft er brukt i risottoen.
Gulrøtter og neper
Hvis du får fatt i minigulrøtter er det supert, hvis ikke kan du bruke vanlig størrelse og kutte dem slik du ønsker. Kok dem forsiktig på forhånd og vend dem inn i risottoen før servering. Minigulrøtter legges i en kjele med kokende vann med litt salt i. Etter to minutter siles vannet av og gulrøttene legges i iskaldt vann. Denne behandlingen gjør gulrøttene møre nok, og i tillegg kan du enkelt fjerne skallet med fingrene, hvis du ønsker. Nepene er skrellet, kuttet i 4 og kokt i vann med litt salt i 3-4 minutter. Anrett gjerne som på bildet. Til denne varianten har Arve brukt krondill, skogssyre og noen blomster fra Brimse.
Tips
Server risottoen umiddelbart, den er best da. Når du kan lage risotto har du et godt utgangspunkt for ubegrensede muligheter. Risotto passer til det meste, både kjøtt, fugl og fisk.