Hovedretter Kjøtt salt fleskeknoke, sennepskrem og rotmos

salt fleskeknoke, sennepskrem og rotmos>

4 saltede fleskeknoker

1 gul løk

10 pepperkorn

4 nellikspiker

4 laurbærblader

2 kvister fersk timian

 

Sennepskrem

1 knippe gressløk

1 dl cremé fraîche

1 ts Colemans sennepspulver

2 ts dijon sennep

 

Rotmos

1 stor kålrot

2-3 gulrøtter

3-4 poteter

2 ss smør

litt salt

malt pepper og malt nellik

 

Dekk fleskeknokene med kaldt vann og kok opp. La det koke kraftig i noen minutter. Ta dem opp og spyl av dem med kaldt vann. Rengjør kjelen. Legg tilbake kjøttet og fyll på med nytt vann. Rens og skjær løken i biter. Tilsett løken og krydderet.  Senk varmen og la kjøttet syde til det er mørt eller slipper beinet. Det tar ca 2 timer.

Skjær gressløken fint til sennepskremen. Rør sammen alle ingredienser og sett det kaldt. Rens og skjær rotgrønnsakene til rotmosen i biter. Kok kålroten og gulrøttene i litt av vannet fra fleskeknokene. La det koke ca ½ time. Tilsett poteter og la det koke til det er mykt. Passer alt gjennom en potetpresse.

Brun smøret og rør det inn i mosen. Smak til med salt, malt pepper og malt nellik. Varm kjøttet og server det rykende varmt med rotmosen og sennepskremen. Sterk sennep er godt til.

 

 

Kontakt oss

  • Tømmerbakkevei 19
    1453 Bjørnemyr

  • 958 20 667

  • hilde@appetitt.no

  • @appetitt

  • Motta vårt nyhetsbrev